JUDO DLA NAJMŁODSZYCH W WAKACJE

 „Od zabawy do sportu !”

 

Najlepszym momentem do rozpoczęcia przygody z aktywnością ruchową jest okres pomiędzy 5-7 rokiem życia.
Dziecko znajduje się wówczas w złotym okresie swojego rozwoju motorycznego.

Okres ten jest również czasem wzmożonego rozwoju psychofizycznego dziecka, a aktywność sportowa może znacznie poprawić jakość tego rozwoju.
Młody rozwijający się organizm domaga się ruchu.

Judo w okresie początkowym to głównie fun, duża ilość gier i zabaw ruchowych. Zajęcia te mają za zadanie odpowiednio przygotować dziecko do podjęcia treningu judo. Treningi bogate są w dużą ilość przepychania, przeciągania i wypychania. Pociechy turlają się i ugniatają jeden po drugim.

Zabawy z czołganiem, czworakowaniem, czy też pełzaniem bezpośrednio wpływają na wzmocnienie wszystkich mięśni szkieletowych, odpowiedzialnych za prawidłową sylwetkę.  W trakcie treningów dziecko nabiera odporności na ból, przestaje się przejmować zderzeniem z innym dzieckiem.

Z kolei trenerzy uczą jak ułożyć ciało, oraz jak chronić głowę podczas upadków, co w przypadku maluchów w tym wieku jest naturalne i  niezwykle częste.

Proponowane zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy z podstawowymi elementami gimnastyki oraz judo, pobudzając wszystkie partie mięśni. Doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, uczą koncentracji, systematyki i wytrwałości w dążeniu do celu. Najważniejszy jest fakt, że uczą radości z ruchu. Zbiorowe treningi bardzo dobrze wpływają zarówno na urwisy, jak i na dzieci nieśmiałe. Uczą się One poszanowania osób starszych, posiadających większe doświadczenie, w tym wypadku trenera. Zajęcia w grupach są doskonałym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, ale także receptą na wychowanie silnych i zdrowych dzieci. To, jak dobrze bawią się dzieci mogą osądzić rodzice,obserwując swoje pociechy w trakcie zajęć.

Co tygodniowa dawka ruchu i wysiłku fizycznego jest niezbędna,

aby każdy mały szkrab rozwijał się w sposób prawidłowy.

 

PTS JANOSIK